Ajankohtaista Lammi Tuulos

MTK-Lammi-Tuuloksen johtokunta järjesti rivinsä

MTK-Lammi-Tuuloksen puheenjohtaja Veli-Antti Silpola. Kuva: Marja Pulkki

MTK-Lammi-Tuulos Ry:n johtokunta järjestäytyi 12.1.2021 pidetyssä johtokunnan kokouksessa. Johtokunta valitsi yhdistyksen puheenjohtajaksi Veli-Antti Silpola Lammilta. Silpola on toiminut yhdistyksen puheenjohtajana vuodesta 2016 alkaen. Sihteeriksi valittiin Marja Pulkki Tuuloksesta, jolla on vielä pidempi kokemus MTK-yhdistyksen toiminnasta. Varapuheenjohtajaksi valittiin luomulypsykarjatilan isäntä Aatu Liukkala Lammin Montolasta.

MTK-Lammi-Tuuloksen sihteeri Marja Pulkki. Kuva: Veli-Antti Silpola

Yhdistyksen syyskokous valitsi johtokuntaan sääntömääräisessä syyskokouksessaan 24.11.2020 Veli-Antti Silpolan, Marja Pulkin, Aatu Liukkalan, Janne Näsin, Pirjo Virtasen, Seppo Riihimäen, Sipilä Villen, Jari Eerolan, Kirsi-Marja Majurin, Pimiä Leenan, Kimmo Matoniemen ja Tomi Myyryläisen. Kaikki muut johtokunnan jäsenet olivat tuttuja jo edelliseltä vuodelta, mutta Matoniemi ja Myyryläinen valittiin johtokuntaan uusina jäseninä Sami Kyyrön ja Pertti Lindholmin tilalle.

MTK-Lammi-Tuulos on maanviljelijöiden, metsänomistajien ja maaseutuyrittäjien paikallinen etujärjestö.

Yhdistys on toiseksi suurin yhdistys Hämeen liiton alueella heti MTK-Lounais-Hämeen jälkeen. Hämeen liittoon kuuluvat Kanta- ja Päijät-Hämeen sisällä toimivat paikallisyhdistykset. Lammi-Tuuloksen jäsenkanta käsittää lähes 230 maa- ja metsätilaa. Henkilöjäseniä Lammi-Tuuloksella on lähes 700.

Mainoksia

Sosiaalisessa mediassa

TV-ohjelmat

Irtonumerot

Keski-Hämeen irtonumeroita myyvät:
Hauholla: S-market Hauho
Lammilla: Keski-Hämeen toimisto, K-Market Mallas, R-kioski, S-market Lammi
Tuuloksessa: S-market Tuulos
Hämeenkoskella: Sale Hämeenkoski